Esenler'de Öncelik Yayanın Yürüyüşü

Çarşamba günü (06.02.2019) 12:00 - 13:30 saatleri arasında Esenler Merkez Camii önünde gerçekleşen etkinliğe, Esenler Kaymakamı Sayın Adil KARATAŞ, Esenler Belediyesi Başkan Yardımcısı Aydın POLAT, İlçe Emniyet Müdürü Hakan BOLAT, İlçe Milli Eğitim Müdürü Vekili Arif ATEŞ, öğrenciler, öğretmenler ve Esenler halkı katıldı.

Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla bugün 81 ilde 12.00-13.30 saatleri arasında eylem düzenlendi. Bu kapsamda 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edildi.

İçişleri Bakanlığımız,  trafik kazalarında her yıl yaklaşık bin 700 yayanın hayatını kaybetmesi üzerine harekete geçerek, Karayolları Trafik Kanunu´nun 74´üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık %23´ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldı.

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” 

81 ilde eş zamanlı olarak 12.00-13.30 saatleri arasında düzenlenen eylemde, Bakan Yardımcıları, valiler, kaymakamlar ile il ve ilçe emniyet müdürleri, il ve ilçe jandarma komutanları yer aldı. Vali ve kaymakamlar tarafından yaya trafiğinin olduğu yerler başta olmak üzere; il ve ilçelerde görev yapan yaklaşık 200 bin kolluk personeli okul ve yaya geçitlerinde görevlendirildi. “Yaya Öncelikli Trafik” için hazırlanan afiş ve pankartlar çoğaltılarak tüm il/ilçe merkezlerindeki kamu kurum ve kuruluşlarına asıldı. Eylemin yapıldığı yaya geçitlerinde görevli kolluk personeli tarafından hazırlanan el broşürleri sürücü ve yayalara dağıtıldı.